Kde: Univerzitní kino Scala (Scalabar), Brno

Kdy: Pátek 2. prosince 2022 v 14:30 až 15:20

Trvání: 50 minut

Vstup: Zdarma, bez rezervace

V rozmezí jednoho roku vyšly ve dvou brněnských nakladatelstvích – MUNIPress a Nakladatelství JAMU – dvě knihy věnované exilovým hudebníkům Janu a Elišce Novákovým.

Jan Novák si jako žák Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů vybudoval postavení předního českého skladatele poválečného období, zatímco jeho žena Eliška získala pověst brilantní klavíristky, která se zasloužila o četné premiéry díla B. Martinů v nepříznivém politickém ovzduší padesátých let 20. století.

První kniha Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu zachycuje do značné míry paralelní osudy Jana Nováka a jeho učitele B. Martinů v letech 1947–1959 na základě dochované korespondence.

Druhá publikace Život jako koncert pro dva klavíry je typem komentované memoárové literatury ze života Elišky Novákové a její rodiny včetně období v exilu po roce 1968.

Obě knihy představí jejich autoři.

Srdečně zvou Munipress a Nakladatelství JAMU.

Událost na facebooku