Zajímavosti z připravovaných knih

Výběr redakce

 • Matematické schopnosti. Teoretický přehled a jejich měření

  Matematické schopnosti. Teoretický přehled a jejich měření

  Hynek Cígler

  Kniha se primárně zaměřuje na psychologický pohled na matematické znalosti a dovednosti s důrazem na možnosti jejich měření. Podrobně rozebírá matematické myšlení z psychometrického, kognitivního, kulturního i vzdělávacího hlediska. Zaměřuje se například na rozdíly mezi muži a ženami, příčiny chybných řešení, neuropsychologické procesy zodpovídající za zpracování číselných informací a jejich vztah k jazykovému pojmenování. Kromě toho předkládá přehled testů matematických schopností a dovedností v současné době dostupných v České republice. Teoretický přehled je doplněn o elaboraci vybraných aspektů psychometrického Raschova modelu, kromě toho předkládám i výsledky vlastního výzkumu, který testuje vybranou hypotézu týkající se „kognitivních prerekvizit“ vyššího matematického usuzování.

  Vyjde v 2. polovině roku 2018.

 • Gen. O dědičnosti v našich osudech

  Gen. O dědičnosti v našich osudech

  Siddhartha Mukherjee

  Nakladatelství Munipress věnuje oslavám 100. výročí založení Masarykovy univerzity české vydání mimořádné a oceňované knihy o historii genu – jednotce dědičnosti a biologické informace. Kniha poprvé v úplnosti popisuje zrození a rozvoj vědní disciplíny vzniklé na základě objevů Gregora Mendela a významně se dotýká „živé“ současnosti.

  Poskytne čtenářům informace o fenoménech souvisejících s genetikou a medicínou, které se objevily v průběhu 19., 20. a 21. století, a také o etických i filozofických aspektech.

  Díky jedinečnému stylu autora, který je pro něj typický a který uplatnil např. v knize Vládkyně všech nemocí, oceněné Pulitzerovou cenou, je dílo velmi čtivé a přístupné.

  Překlad Jan Šmarda, Kateřina Danielová

  Vyjde v 2. polovině roku 2018.

 • Moravský kras. Průvodce Josefovským a Křtinským údolím

  Moravský kras. Průvodce Josefovským a Křtinským údolím

  Rudolf Musil a kol.

  Interdisciplinární průvodce jedinečným terénem mezi Adamovem na západě a Křtinami na východě upozorňuje "poutníka" na zajímavosti z různých přírodních i společenskovědních oborů. Josefovské a Křtinské údolí jsou neopakovatelným krajinným jevem, jehož studium umožňuje pochopit dlouhý vývoj celého Moravského krasu. Zasvěcený a originální text kolektivu odborníků pracuje s nejnovějšími informacemi, které doplňuje množství fotografií, map a tabulek.

  Vyjde v 2. polovině roku 2018.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.