Kde: Univerzitní kino Scala (Scalabar), Brno

Kdy: Pátek 2. prosince 2022 v 15:30 až 17:00

Trvání: 90 minut

Vstup: Zdarma, bez rezervace

Beseda Jiřího Hanuše, Víta Hlouška a Stanislava Balíka inspirovaná knihou „Náš stát“

Stát je dnes vnímán především jako komplikovaná všeprostupující byrokratická instituce, která často ztěžuje život svým občanům, jako soustava úřadů vykonávajících nadvládu nad lidmi. Moderní stát je však naprosto mimořádný způsob organizace života, který od 16. století utvářely mnohé ideje a konkrétní mocenské síly: náboženství a ideologie, vztah mezi centrální a lokální autoritou, rozdělení mocí, myšlenka monarchismu a demokratismu, národní zájmy proti zájmům univerzálním, teorie lidských práv.

Současná situace na Ukrajině ukazuje další rozměr státu jako stále klíčového faktoru mezinárodní politiky. Ukazuje také, jak výrazně ovlivňují aktuální události – formy ruské agrese, její imperiální tendence, dotvoření ukrajinského politického národa, citlivost státních hranic, připomínka hodnot právního státu a mezinárodního práva, blízkost konfliktu apod. – chápání našich národních i státních dějin.

Besedovat budou profesoři Masarykovy univerzity:
Prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D., věnuje se dějinám křesťanství, politickým a kulturním dějinám 19. a 20. století.
Prof. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D., zabývá se srovnávací politologii a soudobými dějinami.
Prof. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., specializuje se na moderní českou politiku, komunální politiku, církevní dějiny a studium nedemokratických režimů.

Na setkání vás srdečně zve Nakladatelství Masarykovy univerzity.

Událost na facebooku