Zajímavosti z připravovaných knih

Výběr redakce

A turbulent story. The status of Catholics in the People’s Republic of China

A turbulent story. The status of Catholics in the People’s Republic of China

Magdaléna Rychetská

Název v češtině: Bouřlivý příběh. Postavení katolíků v Čínské lidové republice

Kniha si klade za cíl představit čtenáři situaci a vývoj katolické církve v Čínské lidové republice od jejího založení v roce 1949 až po současnost (2025). Vedle historického kontextu poskytuje také novodobé poznatky o čínských katolících. Zabývá se nejen různorodými skupinami katolíků, které se nacházejí na území Čínské lidové republiky a spadající do oficiálního, státem povoleného Vlasteneckého sdružení čínských katolíků, ale také věřícími v takzvané podzemní církvi, která není čínskými orgány povolena. Kniha popisuje politická a sociální dilemata, jimž církev čelí pod vedením Komunistické strany Číny.

Kniha nyní vychází v anglickém překladu.

 

Vyjde v letě 2025

Horečky v Kutné Hoře? Průvodce městem, jeho uměním a příběhem

TIP

Horečky v Kutné Hoře? Průvodce městem, jeho uměním a příběhem

Ivan Foletti, Jan Galeta, Tomáš Valeš (edd.)

Všem, kteří chtějí poznat Kutnou Horu – ať už na místě, nebo na stránkách knihy –, nabízí tento průvodce čtyři procházky městem. Na první trase se čtenáři a čtenářky seznámí s proměnami urbanismu v historii. Na druhé se mohou zaměřit na místní sakrální umění. Třetí trasa je provede bohatými sociálními dějinami hornického města a čtvrtá zavede na místa, kde se obzvláště silně projevil lokální patriotismus i národní obrození. Prostřednictvím architektury a uměleckých děl autorky představují příběh Kutné Hory a zamýšlejí se nad tím, jak si lidé v různých obdobích utvářeli představy o minulosti i jak na minulost pohlížíme my dnes. Osmero medailonků v druhé části průvodce stručně představuje nejdůležitější kutnohorské stavby. Mapky na klopách usnadní orientaci ve městě.

Vyjde v letě 2025

Píseň buňky. Proměny medicíny a lidského těla

TIP

Píseň buňky. Proměny medicíny a lidského těla

Siddhartha Mukherjee

„Ve svém díle, které se vyznačuje zároveň poetičností i hloubkou, nás Mukherjee provádí evolucí lidského poznání: od sedmnáctého století a objevu, že člověk se skládá z buněk, až po naše nejmodernější technologie pro manipulaci s buňkami k terapeutickým účelům.“The New Yorker

„Vyprávění, které by jinak mohlo působit poněkud nesourodě, Mukherjee často propojuje cestou jednotlivých pacientů. Všude slyšíme jejich hlasy, které čtenáři připomínají, že jakkoli rozsáhlé jsou naše znalosti, stále se ještě musíme hodně učit. (..). Skvělé čtení, u kterého je těžké si spokojeně nepobrukovat.“Marie Vodicka, Science

Americký onkolog, vědec a spisovatel, dobře známý i českým čtenářům díky překladům svých dřívějších významných děl Vládkyně všech nemocí. Příběh rakoviny (2015) a Gen. O dědičnosti v našich osudech (2019), která vyšla v nakladatelství Munipress, přichází s novým strhujícím příběhem. Píseň buňky vypráví o tom, jak vědci postupně objevovali a od 17. století i pozorovali buňky, základní jednotky živých organismů. O tom, jak se postupně učili poznávat životně důležitá vzájemná propojení, která vytvářejí tkáně, orgány a orgánové systémy, buněčnou provázanost, jež dává vzniknout tak úžasným fyziologickým funkcím, jako je imunita, reprodukce, schopnost vnímat, chápat, opravovat a omlazovat. Ale i o tom, co se stane, když buňky selžou a vývoj se zvrhne patologickým směrem. A konečně i o tom, jak díky neustálému rozšiřování a prohlubování lidských znalostí o buněčné fyziologii a patologii dochází k revolučním změnám v biologii a medicíně.

Zlomenina kyčelního kloubu, zástava srdce, Alzheimerova choroba, selhání ledvin, artritida, zápal plic nebo covid – to vše nyní díky autorovi můžeme vidět zcela novým pohledem a chápat jako důsledek abnormálního fungování buněk nebo jejich systémů. Otevírá se nám tak cesta k novému druhu medicíny, která je založena na terapeutické úpravě buňky, vyvíjí nové léky, nové způsoby léčby a přináší nové cesty k uzdravování a proměně lidského těla.

Poutavé odborné výklady, při nichž Mukherjee mistrovsky uplatňuje svůj vypravěčský talent, jsou protkány příběhy ze života dávných i současných badatelů, vlastními zážitky a někdy i bolestnými vzpomínkami na pacienty a přátele, které mu vzala nemoc.

Siddhartha Mukherjee se narodil a vyrůstal v Dillí, studium medicíny absolvoval na špičkových univerzitách v USA a Velké Británii. Přednáší na Kolumbijské univerzitě, jako hematoonkolog se zaměřuje na výzkum krvetvorných kmenových buněk. Za svoji knihu Vládkyně všech nemocí. Příběh rakoviny byl v roce 2011 oceněn Pulitzerovou cenou.

Z anglického originálu The Song of the Cell: The Story of Life přeložil Jan Šmarda, jazyková spolupráce Kateřina Danielová.

Deník New York Times označil Píseň buňky za pozoruhodnou knihu a podle Daily Telegraph, Economist, Mail on Sunday, Guardian a Oprah Daily a dalších je nejlepší knihou roku 2023.

Vychází jako 10. svazek edice Poprvé v češtině, jejímž cílem je zpřístupnit českým čtenářům významná díla světové odborné literatury, která doposud nebyla v českém jazyce publikována.

Vyjde na podzim 2025

Ukázka z knihy

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.