Za hranicemi genů. Eseje o našem bytí, o našem světě, o našich snech

Rok vydání: 2014
Počet stran: 120
Rozměry: 14 × 21 cm
Vazba: vázaná kniha s přebalem
Obor: Biologie; Filozofie; Genetika
ISBN:
978-80-210-6985-5   Překlad: Finkel Bohumila, Greminger Alena

Gottfried Schatz

Dnes už nám svět nevysvětlují osobnosti formované filozofií a literaturou, nýbrž přírodovědci vyškolení vzorci a bádáním v laboratořích. Jedním z těchto moderních myslitelů je i světoznámý chemik a biolog Gottfried Schatz, autor dvacítky esejů, které nyní vycházejí poprvé v češtině. Profesor Schatz vybízí čtenáře k objevitelským cestám až na nejzazší hranice vědy. Ve svých úvahách se zabývá existenciálními otázkami typu „Odkud přicházíme?“ a „Vidíme svět každý jinak?“, stejně jako vysvětlováním původu železa ve vesmíru nebo záhadou magnetických krystalů, kterým vděčí pstruh duhový za to, že je schopen vnímat magnetické pole Země. V německy mluvících zemích se kniha stala bestsellerem, v nakladatelství Neue Zürcher Zeitung se dočkala již pěti vydání. Byla přeložena také do angličtiny, francouzštiny a řečtiny.

Profesor Gottfried Schatz (1936-2015) mezinárodně uznávaný rakouský biochemik. Po studiích ve Štýrském Hradci pracoval na univerzitách ve Vídni, v USA a nejdéle v Biocentru Basilejské univerzity. Zaměřil se na výzkum mitochondrií. V roce 1963 se podílel na objevu mitochondriální DNA, za nějž byl třikrát navržen na Nobelovu cenu. Je autorem více než dvou set vědeckých publikací a několika úspěšných esejistických knih, ve kterých citlivě projevuje svou fascinaci životem a uměním.

Z německého originálu Jenseits der Gene. Essays über unser Wesen, unsere Welt und unsere Träume přeložily Bohumila Ruth Finkelová a Alena Gremingerová.

Kniha vychází jako pátý svazek edice "Poprvé v češtině", jejímž cílem je zpřístupnit českým čtenářům významná díla světové odborné literatury, která doposud nebyla v českém jazyce publikována.