Slavnost k uctění památky profesorky Jany Šmardové a křest její knihy „What tumors teach us“

Ve středu 17. ledna 2024 se v refektáři Mendelova muzea uskutečnila vzpomínková akce na počest profesorky Jany Šmardové, molekulární bioložky, jejíž domovskou institucí byla Přírodovědecká fakulta MU. Součástí slavnosti bylo rovněž představení a křest anglického překladu její knihy nazvaný „What tumors teach us“ (v češtině vyšla v roce 2021 pod názvem „Co nás učí nádory“).

Na podiu se vystřídala řada kolegů a studentů paní profesorky, kteří uctili její památku osobními vzpomínkami i slovy díků adresovanými její inspirativní osobnosti. Přítomné publikum si také vyslechlo záznam rozhovoru Lucie Endlicherové s Janou Šmardovou „Smrt je k životu potřeba“ (Rádio 7, pořad „Zákoutí“). Rozhovor přiblížil pozadí vzniku její neobvykle pojaté knihy propojující svět biologie a filozofie. Vzpomínce na paní profesorku Šmardovou byly věnovány i hudební skladby, jež zazněly v podání Šárky Mitevové a Hany Ulrychové.

Slavnost uzavřel křest knihy, kterého se společně s profesorem Janem Šmardou a doktorkou Alenou Mizerovou ujali profesor Jan Žaloudík, doktorka Jana Koptíková, docentka Markéta Munzarová a profesor Tomáš Kašparovský, symbolicky tak vyslali knihu anglicky hovořícím čtenářům. Ať je jim tedy stejnou inspirací, jakou byla její autorka.

 

Anglické vydání vyšlo s podporou Přírodovědecké fakulty MU, společností Roche a Life M.

 

Přečtěte si také článek „Přesahová osobnost Jana Šmardová“, zveřejněný na stránkách Přírodovědecké fakulty MU, který mimo jiné pojednává o oblíbeném kurzu Buněčná filozofie, který paní profesorka vedla.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.