What tumors teach us. Parallels in cell and human behavior

Rozměry: 176×249 mm
Vazba: šitá, pevná
Obor: biologie
ISBN: 978-80-280-0376-0 (váz.), 978-80-280-0377-7 (online ; pdf) Překlad: Jan Šmarda            Edice: Masaryk University Monographs, 2. svazek

Koupit knihu

What tumors teach us. Parallels in cell and human behavior

Jana Šmardová

Lze se pro dobré fungování lidské společnosti poučit nebo inspirovat studiem nádorů? Jak vznikají? Proč nás tolik zajímají? Co nás učí? Mnohobuněčný organismus je v této knize prezentován jako komplexní systém tvořený mnoha buňkami, které spolupracují, zatímco nádory jsou důsledkem opuštění spolupráce a porušování jejích základních principů.
Autorka na základě obecné teorie systémů hledá paralely a extrapolace pravidel spolupráce a forem jejich porušování i v jiných komplexních systémech, včetně lidské společnosti. Vedle detailnějšího vhledu do podstaty vzniku a vývoje nádorů kniha nabízí zamyšlení nad otázkou, zda i lidé, podobně jako nádorové buňky, neporušují nebezpečně a sebedestruktivně klíčová pravidla podmiňující dobré fungování systému, jehož jsou součástí.

Přesahová bytost Jana Šmardová. Kniha „Co nás učí nádory“ vyšla anglicky (článek o Křtu publikace doplněný fotografiemi).

Anglické vydání vyšlo s podporou Přírodovědecké fakulty MU a společností Roche a Life M.

Ukázka z knihy