Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019

Cena při akcích k výročí MU: 300 Kč

Koupit knihu

Marek Vlha, Josef Šaur, Lukáš Fasora, Jiří Hanuš, Jana Černá, Anna Pečínková

Kulaté jubileum Masarykovy univerzity vyzývá k ohlédnutí po její historii. Autorský tým šesti historiků tak činí popularizační formou za doprovodu unikátních fotografií a obrazových materiálů. Příběh univerzity přibližuje v souvislosti s proměnami domácího vysokého školství a vědeckého a technického vývoje a s osudy několika generací v politických turbulencích 20. století. V knize se také dozvíte:

• Proč otázka založení brněnské univerzity vyvolala před rokem 1918 demonstrace i krveprolití.
  • Co spojovalo mladou univerzitu se skladatelem Leošem Janáčkem.
  • Proč se řada členů profesorského sboru zapojila do odboje a co se za protektorátu odehrávalo na uzavřených fakultách.
  • Jak se měnily univerzitní a studentské festivity od promoci a Majálesů po nucené oslavy Prvního máje.
  • Jak vypadal každodenní život studentů za první republiky i normalizace.
  • Za jakých podmínek na univerzitu pronikaly první počítače.
  • Jak se zrodila univerzitní polární základna na pobřeží ostrova Jamese Rosse v Antarktidě.
  • Jak se akademická obec vyrovnávala s dědictvím čtyřiceti let totality a novými trendy po roce 1989.
  • Za jakých okolností vznikaly nové fakulty.
  • Že univerzita otvírá své brány i školákům a seniorům.
  • Kterých výzkumných úspěchů univerzity posledních let si nejvíce všímala média.

Pro čtenáře může být překvapující uvědomění, z jak skromných podmínek a za jakých existenčních zápasů univerzita vyrůstala do současné podoby velkolepé instituce, disponující unikátním moderním kampusem, navštěvované desítkami tisíc studentů a ovlivňující nejen své město a jihomoravský region, ale v podstatě celou Českou republiku. Autoři představují druhou českou univerzitu v kontextu města Brna i v rámci „velkých“ dějin. Vysoké školy stály vždy v popředí politického zájmu a ve zvratech 20. století se příslušníci Masarykovy univerzity často exponovali. Díky tomu lze Kalendárium Masarykovy univerzity pročítat i jako české dějiny uplynulého století v malém. Příběh jedné instituce totiž může sloužit jako zrcadlo celé společnosti.

Ukázka z knihy