Paměti. Kdo sloužíš vlasti, odměny nečekej

Bez popisku

Rok vydání: 2022
Obor: historie
ISBN: 978-80-280-0113-1         

Koupit knihu

Doplňky ke knize

Obrazová část Medailonky osobností Souhrn Summary

Paměti. Kdo sloužíš vlasti, odměny nečekej

Karel Engliš

Sestavili a k vydání připravili: Martin Hlaváč, Pavel Lhota, František Plhoň, Vít Pokorný, Alena Mizerová, Jakub Kunert

Vzpomínky začal Karel Engliš psát v roce 1925, kdy mu bylo 45 let, a s přestávkami na nich pracoval až do konce svého života v roce 1961. Vzniklo tak několik ucelených tematických souborů. Nejde tedy o klasický životopis. Tím je však kniha osobitá a zvláštní. Dovoluje nám nahlédnout, jakými tématy se Engliš v příslušné době zabýval, co považoval za nutné komentovat, zaznamenat. Poskytuje čtenáři možnost poznat Englišův bystrý pozorovací talent a neobyčejnou paměť. S odstupem desetiletí dokáže Karel Engliš líčit události a popisovat osobnosti tak detailně, jako by je prožil či viděl včera.

Z textů psaných téměř čtyřicet let na čtenáře zapůsobí Englišovy typické povahové vlastnosti: přímost, pravdomluvnost. Sám v textu uvádí: „Mluvím pravdivě, co si myslím, ať uvalím na sebe číkoli hněv. Tak jsem to dělal po celých 80 let.“

Zaujme jeho laskavost, tolerance, nesmírná pracovitost, uspořádanost myšlenek i smysl pro humor.

Publikace vychází ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, s finanční podporou Moravskoslezského kraje, Státního fondu kultury ČR, České národní banky a rodiny Karla Engliše.


Zde si můžete listovat pročítat knihou a vyhledávat výskyt Vámi zvolených jmen (nabízíme seznam Medailony osobností) či hesel kliknutím na ikonu lupa (objeví se pole Search).


Ediční řada Dílo Karla Engliše

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.