Paměti. Kdo sloužíš vlasti, odměny nečekej

Rok vydání: 2022
Obor: historie
ISBN: 978-80-280-0113-1         

Koupit knihu

Doplňky ke knize

Obrazová část Medailonky osobností Souhrn Summary

Paměti. Kdo sloužíš vlasti, odměny nečekej

Karel Engliš

Sestavili a k vydání připravili: Martin Hlaváč, Pavel Lhota, František Plhoň, Vít Pokorný, Alena Mizerová, Jakub Kunert

Vzpomínky začal Karel Engliš psát v roce 1925, kdy mu bylo 45 let, a s přestávkami na nich pracoval až do konce svého života v roce 1961. Vzniklo tak několik ucelených tematických souborů. Nejde tedy o klasický životopis. Tím je však kniha osobitá a zvláštní. Dovoluje nám nahlédnout, jakými tématy se Engliš v příslušné době zabýval, co považoval za nutné komentovat, zaznamenat. Poskytuje čtenáři možnost poznat Englišův bystrý pozorovací talent a neobyčejnou paměť. S odstupem desetiletí dokáže Karel Engliš líčit události a popisovat osobnosti tak detailně, jako by je prožil či viděl včera.

Z textů psaných téměř čtyřicet let na čtenáře zapůsobí Englišovy typické povahové vlastnosti: přímost, pravdomluvnost. Sám v textu uvádí: „Mluvím pravdivě, co si myslím, ať uvalím na sebe číkoli hněv. Tak jsem to dělal po celých 80 let.“

Zaujme jeho laskavost, tolerance, nesmírná pracovitost, uspořádanost myšlenek i smysl pro humor.

Publikace vychází ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, s finanční podporou Moravskoslezského kraje, Státního fondu kultury ČR, České národní banky a rodiny Karla Engliše.



Ediční řada Dílo Karla Engliše

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.