Národ ďáblů. Proč si necháváme vládnout?

Bez popisku

Rok vydání: 2017
Počet stran: 232
Rozměry: 17 × 24 cm
Vazba: Vázaná kniha s přebalem
Obor: Politologie
ISBN: 978-80-210-8506-0  Překlad: Jiří Ogrocký

Koupit knihu

Stein Ringen

Politolog Stein Ringen z Oxfordské univerzity nabízí čtenářům provokativní zamyšlení nad principy demokratického vládnutí: jak vláda přiměje občany, aby respektovali její autoritu? Každá vláda musí prosazovat i nepopulární opatření, od výběru daní přes vymáhání práva po dodržování předpisů. Podle Ringena na to však síla nestačí; občané musejí byt ochotni se podřídit a nechat se vést. Autor tento politicky rébus rozplétá bez rozpaků, na příkladu Spojených států a Velké Británie břitce a přesvědčivě demonstruje, jak se vytváří a udržuje národní kultura poslušnosti. Ukazuje, jakými cestami se musejí vydat vůdci, kteří chtějí vládnout pomocí autority spíše než pomocí síly a kteří chtějí, řečeno s Immanuelem Kantem, „udržet pořádek v národě ďáblů“.

Profesor Stein Ringen je označován za významného evropského učence, originálního a nezávislého myslitele. Patří k předním evropským teoretikům konceptu sociálního státu. Podílel se na utváření této disciplíny v postkomunistických zemích, zejména v české republice. Napomohl k založení Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v roce 1998, kde v rámci svého pobytu v Brně také přednášel. Jeho dílo se týká především tří oblastí: chudoby, možností politiky ji potlačovat a demokracie jako nástroje dobrého vládnutí ku prospěchu všech. Je autorem mnoha klíčových publikací, které zásadním způsobem ovlivnily společenské vědy. V roce 2008 mu Masarykova univerzita udělila hodnost doctor honoris causa v oboru sociální vědy.

Kniha vychází jako čtvrtý svazek edice "Poprvé v češtině", jejímž cílem je zpřístupnit českým čtenářům významná díla světové odborné literatury, která doposud nebyla v českém jazyce publikována.

Ukázka z knihy

Keby Fico čítal múdre knihy - recenze magazínu SME.sk

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.