Úspěšný první ročník adventního jarmarku Knihy v Brně je za námi

Dva dny, dvě budovy, tři instituce, 54 zapojených nakladatelů a více než 60 doprovodných programů – to byl první ročník adventního jarmarku a literárního festivalu Knihy v Brně, který uspořádalo Nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress s podporou Kulturního centra MU a ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Knihovnou Jiřího Mahena v Brně. Svátek knih navázal na loňský nultý ročník, který se pod názvem „Knihy v kině“ konal v Univerzitním kině Scala. Festival však Scalu velmi rychle přerostl, a bylo nutné hledat nové umístění, i kdyby byla Scala nadále v provozu.

Brno si knižní událost nepochybně zaslouží, jak zmínila i ředitelka Nakladatelství Munipress, Alena Mizerová: „V Brně knižní veletrh či festival dlouhodobě chybí. Navíc je v dnešní době stále více potřeba podporovat čtenářství, povědomí o kvalitní literatuře a propojení čtenářské obce s obcí autorskou a nakladatelskou. Proto jsme se rozhodli obohatit veřejný prostor a uspořádat knižní festival. Věříme, že se Knihy v Brně stanou pravidelným knižním počinem nejen pro Brno.“ Prostřednictvím záštity primátorky Markéty Vaňkové vyjádřilo festivalu podporu i vedení města Brna.

Návštěvníci si mohli v pátek a v sobotu 1. a 2. prosince 2023 nakoupit knihy přímo od nakladatelů za výhodnější ceny a setkat se s autory, nakladateli a překladateli. Na festival zavítala například známá překladatelka Anna Kareninová, ruský historik Andrej Zubov či česko-italská spisovatelka Sylvie Richterová. Knižní jarmark doplnil doprovodný program pro dospělé i děti v podobě besed, workshopů, autogramiád i autorských čtení či křtů nových titulů. Tematicky byly pořady velmi široce zaměřené, od filmů o migraci pro středoškolské studenty, přes workshopy z oblasti výtvarného umění či designu, jazykové vzdělávání v tradičních i netradičních jazycích, autorské čtení mladých básníků až po odborné semináře, jako například jak učit o filmu či debatu o literárním i odborném překladu ve věku umělé inteligence.

Program byl bohatý, myslím, že si vybral každý,“ uvedl jeden ze zapojených nakladatelů. I ostatní byli spokojení, především s celkovou organizací: „Musím říct, že se mi moc líbilo prostředí i atmosféra, organizace byla fajn,“ pochvaloval si další účastník. Také obě spolupořádající knihovny festival hodnotily kladně. „Lidé mají rádi doporučení, osobní prožitek, možnost setkat se s autorem a ve výsledku si tu svoji nej knihu odnést domů. Především však zažijí atmosféru knihovny, kam mohou vždy zavítat, a nejen v čase adventním čerpat klid, myšlenky a vědění,“ shrnula to ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně Libuše Nivnická.

Věříme, že se akce líbila také návštěvníkům, kteří většinou odcházeli s úsměvem na rtech a novou knihou v nákupní tašce. Oproti nultému ročníku se festival rozrostl do velikosti obvyklé pro menší knižní veletrhy, teď ho čeká fáze stabilizace. Jak totiž zmínil Jiří Hanuš, prorektor Masarykovy univerzity pro akademické a kulturní záležitosti, takováto tradice se nezakládá z roku na rok. Podle hlavní organizátorky celé akce, Lei Novotné z nakladatelství Munipress, budou knihy svůj svátek slavit na začátku adventu i v dalších letech: „Jsem ráda, že knihy mají teď svůj svátek i v Brně a věřím, že v období začátku adventu se u nás čtenáři příjemně naladí na svátky s dobrou knihou.

Děkujeme všem spolupořadatelům, nakladatelům, účinkujícím i návštěvníkům a těšíme se na příště!