Munipress prodal loni více než 11 tisíc knih a časopisů

Nakladatelství Munipress klade důraz kromě kvalitního redakčního zpracování publikací také na distribuční služby. Za distribuci univerzitních publikací odpovídá Marek Konečný, který do Munipressu přišel původně jako záskok za mateřskou dovolenou, ale zůstal nastálo a jak ukazují čísla, práce se mu daří. V roce 2019 prodalo nakladatelství na knižním trhu 11 277 kusů knih a časopisů, což je oproti roku 2018 nárůst o 56 %, tržby vzrostly o 35 %.

Publikace Masarykovy univerzity jsou dostupné na celém českém a slovenském knižním trhu díky spolupráci s největšími distributory Pemic, Kosmas a Euromedia. Jejich prostřednictvím prodává Munipress více než polovinu knih. Další čtvrtina se prodá v univerzitním Munishopu a asi desetina shodně knihovnám a konečným zákazníkům například na knižních veletrzích. Navíc přes 1000 výtisků knih odebrala pracoviště MUNI (zejména Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019).

Velká většina titulů z produkce nakladatelství Munipress je velmi úzce specializovaná, proto ji nenajdete tak snadno na pultech běžných knihkupectví mezi kuchařkami a detektivkami. Každý knihkupec v Česku i na Slovensku však může jakoukoli knihu objednat právě díky velkým knižním distributorům, kteří publikace Masarykovy univerzity v nabídce mají. Jak říká Marek Konečný: „Důležitější než fyzická přítomnost v knihkupectvích je zalistování našich knih v nejrůznějších českých knižních eshopech, kde je zájemci snadno najdou.“

Deset nejprodávanějších titulů na knižním trhu v roce 2019:

1. Gen (732 prodaných výtisků)

2. Moravský kras. Průvodce Josefovským a Křtinským údolím (671 prodaných výtisků)

3. Žítkovské bohyně. Lidová magie na Moravských Kopanicích (483 prodaných výtisků)

4. Genetika (444 prodaných výtisků)

5. Má to cenu? (372 prodaných výtisků)

6. Statistická analýza sociálněvědních dat (234 prodaných výtisků)

7. Kalendárium Masarykovy univerzity 1919-2019 (184 prodaných výtisků)

8. Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury (177 prodaných výtisků)

9. Sochařské Brno 1989-2019 (175 prodaných výtisků)

10. Regenerace a výživa ve sportu (154 prodaných výtisků)