Zveme vás na první Masarykovy dny

Spolu s rektorem Masarykovy univerzity vás srdečně zveme na první ročník přednáškového cyklu Masarykovy dny, jehož tématem jsou Hovory o demokracii.

U příležitosti 170. výročí narození T. G. Masaryka zahajuje Masarykova univerzita nový přednáškový cyklus, kterým bude otevírat pravidelné debaty na aktuální společenská témata. V rámci tohoto cyklu se uskuteční tematické přednášky a debaty významných odborníků z českého i zahraničního prostředí a program bude doplněn také o zajímavá kulturní a společenská setkání. V rámci programu prvního ročníku uvede svou přednášku přední americký historik prof. Andrew J. O’Shaughnessy, uskuteční se zajímavá debata významných osobností české akademické, společenské i kulturní scény a program doplní koncert a projekce filmu v Univerzitním kině Scala. 

Bez popisku

Nakladatelství Munipress bude při této příležitosti prezentovat tematicky související publikace, především nestárnoucí politologickou esej profesora Oxfordské univerzity Steina Ringena Národ ďáblů. Proč si necháváme vládnout? Autor přináší provokativní zamyšlení nad principy demokratického vládnutí: jak vláda přiměje občany, aby respektovali její autoritu? Každá vláda musí prosazovat i nepopulární opatření, od výběru daní přes vymáhání práva po dodržování předpisů. Podle Ringena na to však síla nestačí; občané musejí byt ochotni se podřídit a nechat se vést. Autor tento politicky rébus rozplétá bez rozpaků, na příkladu Spojených států a Velké Británie břitce a přesvědčivě demonstruje, jak se vytváří a udržuje národní kultura poslušnosti. Ukazuje, jakými cestami se musejí vydat vůdci, kteří chtějí vládnout pomocí autority spíše než pomocí síly a kteří chtějí, řečeno s Immanuelem Kantem, „udržet pořádek v národě ďáblů“.

Program Masarykových dnů

Více o knize Národ ďáblů

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.