Cena Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku

Univerzita Karlova si váží kvalitní učebnice jako svébytného kreativního odborného a výukového textu. Autory a autorské týmy každoročně podporuje udělením „Ceny Jaroslava Jirsy“ za nejlepší učebnici roku.

V oboru přírodovědný a matematicko-fyzikální získala v roce 2020 tuto cenu učebnice vydaná nakladatelstvím Munipress: „Statistická analýza sociálněvědních dat (prostřednictvím SPSS)“ autorů Ladislava Rabušice, Petra SoukupaPetra Mareše

Učebnice nabízí sociálním vědcům pomocnou ruku při zpracování dat z kvantitativních výzkumných šetření. Jde o první knihu tohoto druhu na českém trhu a její úspěch (patří mezi 20 nejprodávanějších titulů nakladatelství Masarykovy univerzity) svědčí o její potřebnosti. Jejích 16 kapitol je rozprostřeno na úctyhodném rozsahu 573 stran. Kniha slouží nejen pro výuku bakalářských a magisterských kurzů na UK, MU, UPOL a dalších českých a slovenských univerzitách, ale využívají ji i praktičtí výzkumníci, jak v akademické, tak i v komerční sféře. Web ke knize nabízí i další doplňky, ve formě textů a zajímavých odkazů. Slovy docenta Řeháka, klasika české sociálněvědní statistiky, která jsou na zadní obálce knihy, kniha má 3P: je potřebná, praktická a přístupná.

Koupit knihu Prohlédnout si ukázku

Vědecká rada UK ocenila významné osobnosti a nejlepší učebnice

I na posledním zasedání letošního roku Vědecká rada ocenila významné osobnosti Univerzity Karlovy. „Je mi ctí u příležitosti významných životních jubileí předat dnes šest pamětních stříbrných medailí kolegům a kolegyním naší univerzity,“ řekl v úvodu rektor Tomáš Zima. Předány byly také Ceny Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnice.

Číst celý článek