Autorizace elektronických transakcí a autentizace dat i uživatelů

Rok vydání: 2008
Počet stran: 127
Rozměry: 16 × 23 cm
Vazba: brožovaná
Obor: Informatika, knihovnictví
ISBN: 978-80-210-4556-9

Koupit knihu

Vašek Matyáš, Jan Krhovják a kolektiv

Kniha kolektivu autorů vedená Václavem Matyášem a Janem Krhovjákem je ojedinělá v pojetí i ve způsobu zpracování. Mimořádně pokrývá základní problematiku metod a technologií používaných při autentizaci a autorizaci při elektronických platebních transakcích. Jednotlivé kapitoly nabízí široký záběr – od výkladu základních pojmů a koncepcí, až po některá pokročilá témata řešení autentizace a autorizace. Snahou autorů je, aby publikace dokázala nabídnout zajímavé informace pro všechny kategorie čtenářů – aby pomohla s orientací těm, kteří se s danou tématikou potkávají poprvé, stejně jako zkušeným profesionálům, kterým pomůže rozšířit si jejich obzor. V první části obsahuje úvod do problematiky, výklad klíčových pojmů, souvislostí atd. Druhá část je zaměřena na trendy vývoje jednotlivých autentizačních metod a jejich známé bezpečnostní nedostatky; třetí část se věnuje současným (běžně používaným) řešením autorizace finančních transakcí. Závěrečná část diskutuje možnosti zvýšení bezpečnosti autentizačních i autorizačních postupů. Kniha je určena zájemcům o problematiku bezpečnosti počítačových systémů a elektronických plateb.

Prof. RNDr. Vašek Matyáš, M.Sc., Ph.D. působí na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Je vedoucím Katedry počítačových systémů a komunikací a profesorem Institutu teoretické informatiky. Věnuje se aplikované kryptografii, bezpečnosti IT a ochraně informačního soukromí. Podílel se na výzkumu a vývoji pro akademické, průmyslové i státní instituce v České republice, Velké Británii, Irsku, Švýcarsku a Kanadě; na vývoji Společných kritérií a norem ISO/IEC, je členem redakční časopisu rady Data Security Management.

Mgr. et Mgr. Jan Krhovják, Ph.D. vyučuje na Katedře počítačových systémů a komunikací Fakulty Informatiky Masarykovy univerzity. Zabývá se bezpečností v IT. Mezi jeho hlavní oblasti zájmu patří bezpečný hardware a generování kryptografického materiálu z hesel a náhodných či pseudonáhodných sekvencí.

Na vzniku knihy se podílel kolektiv autorů z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně, společnosti Monet+ a dalších institucí pod vedením V. Matyáše a J. Krhovjáka: Mgr. Václav Lorenc, Mgr. Marek Kumpošt, Ing. Mgr. Zdeněk Říha, Ph.D., Ing. Daniel Cvrček, Ph.D., Doc. Ing.. Jan Staudek, CSc., Doc. Dr. Ing. Petr Hanáček, Pavel Hendrych, Miroslav Janda, Mgr. Vlastimil Holer, Mgr. Kamil Malinka, Mgr. Petr Švenda, Andriy Stetsko.