Analýza sociálněvědních dat (nejen) v SPSS

Obor: Sociologie
ISBN: 978-80-210-6362-4

Petr Mareš, Ladislav Rabušic, Petr Soukup

Statistická gramotnost patří v dnešním světě do výbavy každého sebevědomého občana. Obzvláště důležitá je pro studenty sociálních věd, protože statistické operace se stanou organickou součástí jejich výzkumné práce. Autoři této učebnice, sami erudovaní výzkumníci, zúročili v textu svou dlouholetou zkušenost s vedením vysokoškolských kurzů analýzy dat. Nepředkládají proto akademický výklad statistiky, ale srozumitelné návody, jak statisticky analyzovat datové soubory obsahující kvantitativní údaje. Text je přizpůsoben nejen požadavkům a logice výuky statistiky v bakalářském programu sociologie, ale i logice populárního programu IBM SPSS, který je při ní používán. K učebnici jsou na CD přiloženy všechny datové soubory, s nimiž se v textu operuje, a pomůcky pro praktickou analýzu dat včetně skriptů pro SPSS. Podobná učebnice analýzy sociálněvědních dat doposud nebyla v České republice vydána.

Kniha vyšla ve dvou provedeních, v pevné vazbě a ve studentském vydání jako šitá kniha v měkkých deskách.

„Krátká charakteristika publikace může být shrnuta do 3P: kniha je potřebná, praktická a přístupná. Také zásluhou odborného renomé autorů představuje příležitost, která může podstatně zlepšit úroveň absolventů sociologických oborů.“

doc. RNDr. Jan Řehák

prof. PhDr. Petr Mareš, CSc., působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Specializuje se na metody výzkumu v sociologii a na problematiku nezaměstnanosti, chudoby, sociální exkluze a integrace společnosti.

prof. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc., je vedoucí Ústavu populačních studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Badatelsky se orientuje na metody výzkumu v sociologii a na stárnutí a hodnotové proměny společnosti.

PhDr. Ing. Petr Soukup je sociolog a statistik. Působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, zaměřuje se na sociologii vzdělání a na environmentální sociologii.