Knihy v Brně  |  20. 11. 2023, 11:44

Knihy v Brně: program pro gymnázia a střední školy

Vážení přátelé,

Masarykova univerzita pořádá ve dnech 1. a 2. prosince knižní jarmark a literární festival Knihy v Brně. Rádi bychom vás i vaše studenty co nejsrdečněji pozvali na vybrané doprovodné programy zaměřené na studenty gymnázií a středních škol a samozřejmě i k návštěvě prodejních stánků.

Níže najdete seznam vybraných programů; kompletní program a další informace o festivalu jsou k dispozici na www.knihyvbrne.cz. Na doprovodný program pro gymnázia a střední školy je potřeba se dopředu přihlásit na adrese knihyvbrne@press.muni.cz, kapacita sálů je omezená.

Máte-li jakékoli další dotazy, prosím neváhejte se na nás obrátit.

Budeme se těšit na setkání s vámi i vašimi studenty!

Srdečně,

Mgr. Martina Dvořáková
Nakladatelství Munipress

P.S.: Je-li tento festival v souladu s hodnotami a prioritami vaší školy, budeme moc rádi, pokud budete infomace o něm šířit. Například tak, že vytisknete přiložený soubor a pověsíte na nástěnku. Moc děkujeme! 


Pátek 1. prosince 9.00–10.00 hod., Konferenční sál Moravské zemské knihovny

Uprchlická trilogie: Exil I Naděje I Návrat (promítání animované trilogie s besedou)

Animovaná filmová trilogie představuje osudy tří emigrantů v dobách hroutícího se carského Ruska.

Nikodim Pavlovič Kondakov, uznávaný profesor dějin umění, přijíždí na sklonku svého života do Prahy, kde vyučuje na Karlově univerzitě. Lituje ztraceného Ruska a zároveň se ho snaží nově a jinak pochopit prostřednictvím své intelektuální práce.

Jelena Alexandrovna Izvolská, bývalá dvorní dáma, žije v Paříži. Věnuje se studiu, psaní knih a novinových článků a překládání. Má mnoho přátel mezi emigranty, ale také mezi Francouzi. Navzdory mnoha těžkostem se nevzdává své víry v lepší svět bez předsudků, které brání v dialogu.

Dmitrij Svjatopolk Mirskij, který bojoval proti Rudé armádě, nyní žije v Británii, vyučuje na univerzitě a je uznávaným odborníkem. Stále více se mu stýská po domově, je znechucen západní společností a přesvědčen, že novým motorem světa bude bolševismus. Vrací se domů, ale Sovětský svaz ho hluboce zklame.

Všechny animované filmy vykreslují příběhy emigrantů, kteří se snaží začlenit do nové společnosti a každý po svém se vyrovnávají s nelehkou situací.

Trilogii uvede Karolina Foletti, M.A. Studovala historii, ruský jazyk a literaturu a dějiny umění na univerzitě v Lausanne a dějiny východní Evropy na univerzitě ve Vídni. V rámci doktorského výzkumu se zaměřuje na ruskou meziválečnou emigraci v Evropě.


Pátek 1. prosince 9.00–10.00 hod., Velká aula Karla Engliše, Právnická fakulta MU

Jak mohou studenti a teenageři budovat bohatství (přednáška doc. Martina Svobody o lidském kapitálu)

Lidský kapitál představuje znalosti, dovednosti, schopnosti a vlastnosti jedince, které usnadňují vytváření osobního, sociálního a ekonomického blaha a stávají se stále důležitějšími pro prosperitu celé postindustriální společnosti. Výzkumy ukazují, že investice do lidského kapitálu mají vysokou ekonomickou návratnost v průběhu dětství a mladé dospělosti.

Na přednášce se dozvíte, jak můžete pomocí zvyšování svého lidského kapitálu začít budovat svůj majetek, jaké jsou příležitosti a rizika v této oblasti, jak se se v průběhu lidského života vyvíjejí finance a také jak jsou vize politiků odlišné od reality.

Doc. Ing. Martin Svoboda, Ph.D., působí na Katedře finančního práva a národního hospodářství Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Dlouhodobě se zabývá finančními trhy a finanční gramotností.


Pátek 1. prosince 10.30–11.30 hod., Konferenční sál Moravské zemské knihovny

Osvobozené divadlo – Na vlnách Devětsilu (přednáška Andrei Jochmanové a Ladislavy Petiškové)

Osvobozené divadlo jako jedna z prvních výrazných českých divadelních institucí hluboce ovlivnilo divadelní praxi i diváckou obec celého dvacátého století. Jeho počátky jsou spojeny s teoretickými koncepty typickými pro evropskou avantgardu dvacátých let minulého století. Editorky stejnojmenné publikace představí jednu z nejvýznamnějších událostí domácího divadelního umění: zrození a formování Osvobozeného divadla v letech 1925–1929, tedy zachycení laboratorního období původně amatérské a posléze profesionální scény. Zájemcům nabídnou možnost nahlédnut do nitra společenství umělců, režisérů, herců, tanečníků, výtvarníků a skladatelů, kteří se přes všechny problémy a rozdíly podíleli na hlavních premisách avantgardních výbojů. Konkrétní příklady z praxe režisérů Jiřího Frejky, Jindřicha Honzla a Emila Františka Buriana a jejich souputníků dodnes prozrazují, v čem jejich počiny předstihly svou dobu a v čem mají přes vzdálenost času nadále svou platnost.

Mgr. Andrea Jochmanová, PhD., se dlouhodobě zabývá dějinami českého divadla, otázkami vztahu divadla a folklóru, divadla a genderu, studiem kulturní antropologie a teorie her a herních principů.

PhDr. Ladislava Petišková je pedagožka historie a teorie pohybového divadla na HAMU a Konzervatoři Duncan Centre, publicistka a teoretička pohybového divadla, bývalá předsedkyně Teatrologické společnosti.


Pátek 1. prosince 10.30–11.30 hod., Velká aula Karla Engliše, Právnická fakulta MU

Kyberkriminalita a elektronické důkazy (přednáška Václava Stupky)

Moderní společnost využívá digitální technologie ve všech oblastech lidských aktivit. To přirozeně vede k jejich zneužívání pro páchání trestných činů. Nárůst kyberkriminality pak způsobuje nárůst požadavků na schopnost orgánů činných v trestním řízení pracovat s elektronickými důkazy, a tedy i s moderními technologiemi. V přednášce proto probereme hlavní výzvy, které s tímto trendem souvisí, a nástroje, které se k jejich řešení využívají.

Mgr. Václav Stupka, Ph.D., působí na Masarykově univerzitě jako manažer transferu technologií v rámci Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informačních a komunikačních technologiích. Na Právnické fakultě MU přednáší o kyberkriminalitě a kybernetické bezpečnosti.


Pátek 1. prosince 13.00–14.00 hod., Konferenční sál Moravské zemské knihovny

Uprchlíci a Československo v letech 1918–1948 (promítání dokumentárního filmu s besedou)

Dokumentární film je věnován situaci emigrantů v Československu zejména ve dvacátých letech minulého století, kdy vláda vyhlásila tzv. Ruskou pomocnou akci. Jejím cílem bylo pozvat do země intelektuály a studenty z řad uprchlíků a nabídnout jim možnost pokračovat ve studiu či vědecké a kulturní činnosti. Tehdejší „československou cestu“, tedy aktivní podporu vybraných emigrantů, vnímáme jako důkaz toho, že otevřený přístup k otázce migrace je možný a vede ke kulturnímu, vědeckému a společenskému obohacení.

Film uvede Karolina Foletti, M.A. Studovala historii, ruský jazyk a literaturu a dějiny umění na univerzitě v Lausanne a dějiny východní Evropy na univerzitě ve Vídni. V rámci doktorského výzkumu se zaměřuje na ruskou meziválečnou emigraci v Evropě.

Odkaz  Munipress Odkaz  Kulturní centrum Odkaz  MZK Odkaz  Knihovna Jiřího Mahena

© 2025
Masarykova univerzita

Facebook