Publikujeme vědu

Publikujeme vědu – co je nového (listopad 2016)

30. listopadu 2016

V anglosaském světě, kde má odborná literatura mnohem delší tradici než u nás, proběhly na podzim dvě důležité akce, které souvisí s akademickým publikováním:

University Presses Week 2016

Akci „týden univerzitních nakladatelství“ pořádá Association of American University Presses (AAUP). Podle údajů na jejich stránkách ho vyhlásil americký prezident Jimmy Carter již v roce 1978 „jako výraz uznání významu amerických univerzitních nakladatelství pro kulturu a vzdělanost nejen v USA, ale i ve světě“.
Mottem letošního ročníku bylo „Celebrate Community“ a v příspěvcích se hovoří o všech hráčích, jež dohromady tvoří komunitu univerzitních nakladatelů: studenti a vyučující v kampusu, specializovaná knihkupectví a mnoho dalších. Příspěvky najdete nejlépe na Twitteru (#UPWeek)

Ze zajímavých příspěvků vybíráme:
Porter Anderson: University Press Week: When the Mission Isn’t Money
University Press Roundup: #UPWeek 2016 Edition
Blog Tour of Our Community. The People in Our Neighborhood

Open Access Week 2016

Mezinárodní open access week pořádá organizace SPARC (the Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition), letos s podtitulem „Open in Action“. Snahou bylo určit a následně uvést do praxe konkrétní opatření, která přispějí k více otevřené vědě a výzkumu, a motivovat co nejvíce lidí, aby se k této snaze připojili.
Příspěvky k tématu open access week lze najít opět nejlépe na Twitteru (#OAWeek2016). Zde najdete několik vybraných článků.

• Nick Shockey v článku Commit to Putting Open in Action this Open Access Week! přináší náměty pro každého zájemce, jak přispět k otevřenější vědě
Peter Suber: Open access: six myths to put to rest
Stephen Pinfield: Making Open Access work: Clustering analysis of academic discourse suggests OA is still grappling with controversy

V České republice na podzim již tradičně koná Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodu. Svaz českých knihkupců a nakladatelů při této příležitosti uspořádal setkání s nakladateli a knihkupci na téma „pevné ceny knih“. Ukázalo se bohužel, že jádro debaty se točí kolem beletrie a nad výhodami a nevýhodami pro nakladatele odborné literatury se zastánci zavedení pevných cen nijak zvlášť nezamysleli. Debata bude pokračovat, uvidíme, co přinese.

Co vy, naši čtenáři? Jste pro uzákonění pevných cen knih? Univerzitní a odborná nakladatelství by se měla do debaty rozhodně zapojit, protože vydávají velkou část knižní produkce v ČR. Ozvěte se!