Publikujeme vědu

Publikujeme vědu aneb přehled novinek a trendů, které hýbou světem akademického publikování

15. srpna 2016

O co nám jde?

Jako jedno z nejvýznamnějších nakladatelství odborné a vědecké literatury v České republice bychom rádi zahájili debatu o „publikování vědy“ – tedy o zveřejňování výsledků vědy a výzkumu, které probíhají na univerzitách a dalších odborných pracovištích. Tento úkol většinou zastávají odborná, akademická a univerzitní nakladatelství – o jejich významu se můžete více dozvědět na stránkách Nakladatelství Masarykovy univerzity.

Vědecké instituce musí výsledky své činnosti zveřejňovat, protože na výzkum a výuku čerpají finance ze státního rozpočtu. Odborné knihy a články v odborných časopisech jsou navíc základními prvky vědecké komunikace. Publikovat vědu je tedy nesmírně důležitý a prestižní úkol.

A proč si myslíme, že je důležité o tom mluvit?

Co je nového – červen 2016:

Rada pro konkurenceschopnost pod vedením Nizozemského předsednictví EU vyzvala jednotlivé členské státy, aby podpořily inovativní publikační modely na sdílení vědeckých dat. Podle rozhodnutí ministrů pro rozvoj a inovace mají být všechny vědecké články financované z veřejných prostředků do roku 2020 volně dostupné zdarma a pro všechny.

Odborníci z rakouské iniciativy Open Access Network Austria zveřejnili tvz. Vídeňské zásady vědecké komunikace 21. století.

Nakladatelský gigant Springer vyvinul ve spolupráci se společností Altmetric novou metodu měření dosahu, využití a čtenosti vědeckých publikací. Pod názvem Bookmetrix ji zatím využívá u vlastních publikací, ale plánuje ji nabídnout i dalším nakladatelům.

Asociace amerických univerzitních nakladatelství vydala příručku s názvem „Best Practices for Peer Review“. Příručka bude referenčním textem pro členy asociace, ale inspiraci v ní jistě najdou i další instituce, které dbají na recenzní řízení.

Začátkem června proběhla v německém Göttingenu 20. mezinárodní konference o elektronickém publikování ElPub s podnázvem „Positioning and Power in Academic Publishing: Players, Agents and Agendas“. Konference se věnovala ekosystému vědeckého publikování a interakcím mezi vědou, vědci a občany, především pak významu šíření a publikování v rámci těchto interakcí. Sborník příspěvků z konference je přístupný v režimu open access.

Nakladatelství Routledge vydalo knihu „Publishing and the Academic World: Passion, purpose and possible futures“. Kniha nabízí panoramatický přehled měnícího se odvětví vědeckého publikování a je určena především pro autory, kterým pomůže lépe se zorientovat a úspěšně publikovat.

Nakladatelství Oxford University Press vydalo knihu „Academic Publishing: Issues and Challenges in the Construction of Knowledge“, která se zabývá sociálním a jazykovým kontextem vytváření poznání a politickými důsledky globálního vědeckého publikování.

Nové články:

Glyn Moody: „Open access: All human knowledge is there—so why can’t everybody access it?“
Craig Fowlie & Alan Jarvis: „Discovering Ignorance is No Longer Bliss“
Jason Shen: „The New Napster: How Sci-Hub is Blowing Up the Academic Publishing Industry“
Jonathan P. Tennant, François Waldner, Damien C. Jacques et al.: „The academic, economic and societal impacts of Open Access: an evidence-based review“

Další novinky čekejte v srpnu!