ISBN 978-80-210-7761-4
520 str., vázaná kniha s přebalem

Koupit knihu

Vládkyně všech nemocí

Příběh rakoviny

Siddhartha Mukherjee

„Tato velkolepá studie rakoviny ukazuje, že navzdory všem pokrokům v medicíně nemůžeme vyhrát nad chorobou, která je deformovanou verzí nás samotných.“ - The Guardian

„Jen vzácně se podaří propojit vědeckou a intimní stránku nemoci tak elegantně, jako v této erudované, poutavé a vlídné knize.“ - Barnes & Noble

Základní údaje
ISBN 978-80-210-7761-4
Počet stran 520
Vazba vázaná kniha s přebalem
Formát 170 × 240 mm
Obor Lékařství, zdravotnictví
Rok vydání 2015


Vědecký thriller o zhoubném bujení překvapuje čtenáře na celém světě svým strhujícím tempem a hluboce lidským vyzněním. Jeho autor Siddharta Mukherjee, lékař, vědec a oceňovaný spisovatel, se na nádorové onemocnění dívá s precizností buněčného biologa, s nadhledem historika a se zaujetím životopisce. Výsledkem je úžasně poutavá kronika nemoci, s níž lidé žijí a umírají více než pět tisíc let.
Příběh rakoviny začíná prvními doloženými zmínkami ve starověku, graduje epochální bitvou ve dvacátém století, kdy se lidé snažili nemoc vyléčit, ovládnout a porazit, a zatím končí radikálně novým pochopením její podstaty.
Skutečnými hrdiny této biografie jsou však lidé svádějící neuvěřitelně těžký zápas o život – od perské královny Atossy, jíž řecký otrok vyřízl maligní nádor z prsu, přes první pokusy s jednoduchou radiací a chemoterapií v devatenáctém století až po Mukherjeeho vlastní pacientku Carlu. Příběh rakoviny je totiž příběhem lidské vynalézavosti, houževnatosti a vytrvalosti, ale také arogance, povýšenosti a nepochopení. Mukherjee líčí staletí objevů, omylů, vítězství a úmrtí, promlouvá ústy svých předchůdců i současníků, kteří zasvětili všechen důvtip souboji s nekonečně vynalézavým protivníkem. S protivníkem, o němž se ještě před třemi desítkami let domnívali, že ho jednou provždy porazí. Vládkyně všech nemocí nabízí také fascinující pohled do budoucnosti léčby rakoviny. Je to velmi poučná kniha, která přináší naději a světlo těm, kdo chtějí této nemoci porozumět.

Siddhartha Mukherjee byl za své dílo oceněn Pulitzerovou cenou (2011) a cenou deníku Guardian. Časopis TIME knihu zařadil mezi 100 nejvlivnějších anglických knih od roku 1923 a New York Times Magazine mezi 100 nejlepších odborných knih všech dob.

Z anglického originálu The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer přeložil prof. Jan Šmarda. Odborná redakce prof. Jiří Vorlíček.


Rozhovor s prof. RNDr. Janem Šmardou, CSc. v Čítárně Českého rozhlasu Ostrava ze dne 13. 3. 2016 zde


Recenze:
Vyjádření poroty Pulitzerovy ceny
The Mind of a Disease (The New York Times Sunday Book Review)
The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer by Siddhartha Mukherjee – review (The Guardian)

Kniha vychází jako třetí svazek edice Poprvé v češtině. Prvním svazkem této edice byla kniha Marienthal. Sociografie komunity nezaměstnaných a druhým Za hranicemi genů: Eseje o našem bytí, o našem světě, o našich snech.


Objednávky přijímá:
Nakladatelství Masarykovy univerzity
Rybkova 19
602 00 Brno-Kraví hora
e-mail: munipress@press.muni.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče, která již není podporována. Je možné, že některé aplikace nebudou zobrazeny správně, některé funkčnosti nebudou dostupné, případně budou dostupné v omezeném rozsahu.