Setkání na téma Open Science v Národní technické knihovně

Na začátku června se v Národní technické knihovně konala první česká událost s názvem „National EOSC Tripartite Event“ následovaná Národním dnem otevřené vědy. Obě akce měly za cíl přivést k jednomu stolu všechny zúčastněné strany a poskytnout jim aktuální informace o evropské politice v oblasti otevřené vědy a stavu implementace EOSC v České republice.

V rámci příkladů dobré praxe na akci vystoupila také ředitelka Nakladatelství Munipress Alena Mizerová, která prezentovala aktivity Masarykovy univerzity v oblasti Diamond Open Access.

Otevřený přístup k vědeckým publikacím (Open Access) je totiž jedním z pilířů otevřené vědy, takže téma Open Access v Česku nemohlo chybět. Z našeho pohledu se bohužel přehnaně zdůrazňovaly tzv. transformační dohody (transformative agreements), které jsou bezesporu významné a aktuální, diskuzi kolem Open Access však nelze redukovat jen na ně. (Více o tomto tématu v některém z dalších příspěvků.)

Od roku 2020 se mluví o přístupu Diamond Open Access, což je model vědeckého publikování, v němž časopisy nevybírají poplatky ani od autorů, ani od čtenářů (více např. zde). Právě tento způsob se ukazuje jako nosný pro ideály open science a získává si větší a větší podporu v rámci Evropy (viz nedávné rozhodnutí Rady EU o otevřeném vědeckém publikování).

Masarykova univerzita vydává 45 „diamantových open access“ časopisů, z nichž mnohé mají velmi dobrou pověst a jsou indexovány předními vědeckými platformami. Z diskuze, která se na toto téma rozvinula, vyplynulo, že by bylo velmi vhodné „diamantový“ přístup podporovat i v Česku, ale chybí data o financování těchto časopisů. Munipress se v tomto ohledu rozhodl hozenou rukavici zdvihnout, spojit síly s dalšími českými vydavateli „diamatových“ odborných časopisů a chybějící data poskytnout. Věříme, že to bude další krok na cestě nejen k uznání, ale také k podpoře Diamond Open Access přístupu v České republice.

Kampaň na podporu ukrajinských vědeckých vydavatelů #SUES získala více než 20 tisíc euro

#SUES je iniciativa několika evropských organizací sdružujících odborná nakladatelství, včetně Asociace evropských univerzitních nakladatelství, jejímž cílem je poskytnout podporu a pomoc válkou sužovaným kolegům na Ukrajině. 

Crowdfundingová kampaň překonala svůj cíl a získala více než 20 000 eur. To stačí na poskytnutí 11 stipendií ukrajinským časopisům.  

Rozhovory s redaktory časopisů, které SUES podpoří.

SUES nabízí pomoc prostřednictvím mentoringu, podpory při začleňování do DOAJ/DOAB a malých stipendií na podporu běžného provozu. Vybrané peníze budou rozděleny na paušální částky ve výši 1500 eur pro každý časopis nebo vydavatele. 

V dlouhodobém horizontu je cílem projektu posílit vazby a výměnu znalostí, aby byla zajištěna mezinárodní přítomnost a zviditelnění ukrajinských vědeckých výstupů.

Díky příspěvku budou moci ukrajinští vydavatelé i nadále šířit znalosti prostřednictvím vědeckých publikací na Ukrajině. Stejně jako každá jiná země i ukrajinská společnost potřebuje mít přístup ke znalostem, aby mohla usilovat, tvořit, komunikovat a připravovat se na lepší budoucnost.

Děkujeme všem, kteří přispěli! Aktuální informace najdete na stránkách projektu SUES.

University Press Week 2021

Právě probíhá desátý ročník University Press Week. Letošním mottem je “Keep UP!” a cílem je poukázat na to, kam se univerzitní nakladatelství za posledních deset let posunula. Další informace o této akci spolu s příspěvky jednotlivých zapojených univerzitních nakladatelství najdete na stránkách UP Week 2021

Mottem prvního UP Week v roce 2012 bylo „Přispíváme k informované společnosti“ – a po celých deset let zůstala univerzitní nakladatelství tomuto cíli věrná, udržují nejvyšší standardy vědecké práce a podporují sílu myšlenek. Svět se mění a spolu s ním se mění i univerzitní nakladatelství, přizpůsobují obory, seznamy autorů a vydavatelské know-how a tvoří stále rozmanitější a čím dál více globální společenství. Informovaná společnost je stejně důležitá jako kdykoli předtím a my jsme hrdí na to, že můžeme vzdát hold pokroku, díky němuž se univerzitní nakladatelství stala lídry ve svých oborech a silou, s níž je třeba držet krok!

Open Access Week 2021

Letošní Open Access Week proběhne od 25. do 31. října a jeho mottem je “It Matters How We Open Knowledge: Building Structural Equity.” Všeobecné informace najdete na stránkách International Open Access Week a program v rámci ČR na stránkách openaccess.cz

“Kniha je mnohem složitější, než by člověk čekal – papírová i ta digitální.”
— Jan Martinek v pořadu Českého rozhlasu Vltava ArtCafé o nové generaci e-knih

Právě probíhá University Press Week, týdenní událost, kterou pořádá Association of University Presses. Mottem letošního ročníku je #RaiseUP a jeho cílem je upozornit, že univerzitní nakladatelství zásadně přispívají k tomu, aby se dostalo pozornosti autorům, tématům a oborům přinášejícím nové perspektivy a nové myšlenky čtenářům po celém světě - spolu s knihkupci, knihovníky a dalšími. Více informací najdete na adrese https://upweek.up.hcommons.org nebo na Twitteru.

Národní památkový ústav, prestižní státní výzkumná organizace s posláním v oblasti ochrany a prezentace kulturního dědictví České republiky, vypisuje výběrové řízení na pozici odborný redaktor/ka – vedoucí edičního oddělení. Uzávěrka přihlášek je 20. 11. Více informací na stránkách NPÚ.

Nouzový stav jako příležitost

Koronavirus uvěznil velkou část Evropanů v jejich domovech a způsobil dočasné uzavření nejen univerzit, ale i knihkupectví. Pro český knižní trh bude mít aktuální situace velmi vážné důsledky, někteří se dokonce obávají jeho pádu:

„Hrozí nenávratné zhroucení českého knižního průmyslu s nevyčíslitelnými celospolečenskými důsledky. V sázce je vzdělanost, čtenářská gramotnost a konkurenceschopnost celých generací.“ (z otevřeného dopisu zástupců knižního trhu premiérovi)

Univerzitní nakladatelství mají však šanci vyjít ze stávající situace silnější. Přinášíme čtyři dobré zprávy ze světa akademické publikování. 

Univerzitní nakladatelství už nejsou jen chrliči skript

Vladimíra Kučerová, ředitelka nakladatelství ČVUT, ve svém článku pro magazín Universitas shrnuje publikační činnost českých univerzitních nakladatelství v posledních deseti letech. 

“Vysokoškolská nakladatelství zvládají život i v náročných ekonomických podmínkách. Detektivky ani kuchařky, které jsou lukrativním sortimentem pro komerční nakladatele, zatím (pro vylepšení rozpočtu) ke slovu na univerzitní půdě nepřišly. A to je dobrá zpráva. I v době, kdy se nedá počítat s tím, že by univerzitní a veřejné knihovny zvyšovaly počty nakupovaných titulů (…), plánují spoustu zajímavých titulů a úspěšně rozvíjejí svoji činnost.” 

Celý článek najdete na stránkách magazínu vysokých škol Universitas

Nový nástroj “GetFTR” má zabránit úniku příjmů z placeného obsahu

Skupina největších vědeckých vydavatelů v těchto dnech uvedla nový nástroj v rámci úsilí o zlepšení vyhledávání a přístupu k akademickým článkům, boje proti pirátství, konkurování ResearchGate a upevnění svých platforem v ekosystému otevřeného přístupu. Jejich nová služba „Get Full Text Research“ (GetFTR) významně zlepší uživatelskou zkušenost drtivé většiny čtenářů, kteří k článkům přistupují z jiných míst, než je web vydavatele. Ještě důležitější je, že zlepšení uživatelské zkušenosti přináší další důkaz, že se vydavatelé konečně začínají zabývat digitální strategií v kontextu stále rostoucího úniku příjmů z placeného obsahu, jež jim komplikuje snahu zpeněžit hodnotu, kterou vytvářejí. Současně však ani tento nástroj pravděpodobně nedokáže „resetovat“ aktuální konkurenční prostředí vědecké komunikace.

Celý článek najdete na webu The Scholarly Kitchen